Aktuality

Fotograf Pavel Vácha zemřel. Zámečku věnoval soubor čtyř portrétních snímků Josefa Šímy

22 / 2 / 2021

Ve věku 80 let zemřel 12. 2. 2021 fotograf Pavel Vácha. S našimi pedagogy a žáky několikrát spolupracoval. Zúčastnil se besedy se studenty oboru Fotografie. Škole věnoval soubor svých čtyř portrétních snímků malíře Josefa Šímy, které pořídil v Paříži. Aktuálně jsou jádrem výstavy, která na SUPŠ a ZUŠ doprovází projekt zhotovení repliky pomníku Josefa Šímy pro Šímův hrob v Paříži.

Vácha se věnoval portrétní fotografii, fotil ale i sport, divadlo či reportáže z hudebního prostředí. Jeho fotografe jsou na mnoha desítkách gramofonových obalů a dalších nosičů, v odborných a vědeckých publikacích. Spolupracoval s časopisy Mladý svět a Květy. Je autorem několika obrazových monografií (Praha, Brno, Krkonoše, Telč, Jazz mezi tanky a klíči). Dokumentoval také vznik několika filmů a tvořil i divadelní fotografii. Zabýval se portrétní fotografií (Otakar Kubín, Kamil Lhoták, Jiří Mucha, Ota Pavel, Jaroslav Seifert, Josef Sudek, Josef Šíma, Jan Zrzavý a další)

 

Pokud situace dovolí, plánuje rodina setkání 11. června u příležitosti Váchových nedožitých 81. narozenin a výstavy jeho fotografií v Café Jericho v Praze.

Autorem první portrétní fotografie je Vojtěch Havlík (Český rozhlas, 2015), další z www.wikipedia.

Výstavku Váchových portrétů Josefa Šímy jsme zachytili během našich školních akcí. Na přednáškovém odpoledni Poddat se závrati v rámci "Šímovského roku na Zámečku" v galerii Masné krámy v Plzni - besedoval kurátor šímovské výstavy Cesta k Vysoké hře Petr Ingerle a básník Miloslav Topinka. Další aktuálně nyní, během výstavy v prostorách školy, při příležitosti výroby repliky náhrobního kamene Josefa Šímy.

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.