Aktuality

Pamětní deska osvoboditelům v Chanovicích

30 / 4 / 2020

Na počest těchto hrdinů a na připomenutí nadšení našich předků v květnu 1945 jsme se rozhodli umístit v zámeckém areálu pamětní desku s textem: „Až sem jsme došli v květnu 1945 my vojáci 90. pěší divize US Army a vojáci Československé samostatné obrněné brigády“.

Poděkování a úcta patří všem, kteří položili své životy v boji za naši vlast bez okupantů a všem, kteří osvobozenecké boje přežili a doputovali do našich pošumavských koutů.

Pamětní desku s unavenými, zablácenými a ušlapanými stopami navrhl a připravil Mgr. Jaroslav Šindelář, vedoucí oboru Prostorový design a sochařství na SUPŠ a ZUŠ Zámeček v Plzni. (na fotografii spolu s kamenosochařem Jaroslavem Šindelářem nejml., studentem pomaturitního studijního programu naší školy).

Umístění a velikost desky není náhodné. V bývalé Konírně probíhá celoročně celá řada kulturních a společenských akcí. V zámeckém areálu sídlili vojáci Obrněné brigády. A velikost a provedení desky koresponduje se skromností vojáků, kteří k nám došli. Díky jim všem.

Plánován byl celý týden bohatého programu a výstava k připomenutí událostí roku 1945. Výstava Mgr. K. Fouda proběhne v budově Konírny později, předpokládáme v červnu.

Více o historii v článku s fotografiemi od Josefa Chalupného Chanovice v květnu 1945.

(info a foto Petr Klásek, Chanovice)

Jeden ze záběrů dokumentuje loňské oslavy v areálu Chanovického zámku.

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.