Aktuality

BEZ ILUZE – fotograf Jan Schýbal zve na svou výstavu v G4 v Chebu

1 / 11 / 2023

Jan Schýbal: BEZ ILUZE

Fotograf a vedoucí uměleckého oboru Užitá fotografie a audiovizuální vorba na SUPŠ Zámeček v Plzni zve na svou výstavu do G4.

Vernisáž se uskuteční 3. listopadu od 18:00

Galerie 4 – galerie fotografie
Františkánské náměstí 30/1, Cheb

Otevírací doba: Út-Ne: 10:00-18:00 (mimo státní svátky)

Trvání: 3. 11. 2023 - 19. 1. 2024

O výstavě z webu G4 - fotograf Radovan Kodera:

Výstava z cyklu Jubilanti. Retrospektivní výstava dokumentární fotografie. Fotograf a pedagog, fotící převážně na analog, představí své nejznámější kolekce a práce z nejnovějších projektů.

Výstava Bez iluze představuje průřez tvorbou významného plzeňského fotografa Jana Schýbala. Jan Schýbal fotografuje od poloviny 80. let a středobodem jeho fotografického zájmu už od počátku je člověk. Autor jej zachycuje při jeho činnostech všedních i nevšedních, často v nečekaných, humorných až bizarních situacích. Lidem se ale nevysmívá, z jeho fotografií je patrná empatie, často i obdiv k fotografovaným osobám. Svou tvorbou se tak řadí k tradici české humanistické fotografie reprezentované autory jako Jindřich Štreit, Viktor Kolář či např. Miloň Novotný.

Jakkoli se může zdát, že Schýbalovy fotografie vznikají nahodile, bezděčně, jaksi mimochodem, jsou výsledkem jeho citlivého pozorování, velké míry předvídavosti a připravenosti. Kdekoli potkáme Jana Schýbala, vždy s fotoaparátem zavěšeným na krku, prstem připraveným na spoušti a především soustředěným pohledem. S jasnozřivostí a rozhodností lovce pak zachytí situaci, kterou ostatní přítomní mnohdy ani nepostřehnou.

Schýbal řadí své fotografie do významových souborů, někdy tematicky úzce propojených (Kolem Porty, Samet 89, Marta), většinou však dlouhodobých, otevřených a stále rozvíjených (Černá a bílá, Identita, Aktuálně). Po r. 2010 pak začíná řadit některé fotografie do diptychů, vytvářející obsahové analogie, paradoxy či kontrasty.

Radovan Kodera, v Plzni, září 2023

 

 

Pozvánka na výstavu BEZ ILUZE fotografa Jana Schýbala do Galerie 4 v Chebu
Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.