Aktuality

Co zaujalo nejmladší grafiky v plzeňských galeriích?

23 / 6 / 2026

Žáci prvního a druhého ročníku oboru Grafika absolvovali exkurzi po plzeňských galeriích, v rámci které navštívili aktuální výstavy zaměřené na současné umění, design a historii vizuální komunikace. První zastávkou byl rozsáhlý studentský projekt Rovnováha, vystavený paralelně v Galerii Ladislava Sutnara a v Galerii města Plzně. Tento projekt představil reflexi současného světa, klimatické krize a vlivu technologií skrze široké spektrum médií od grafického designu až po interaktivní instalace. Následně skupina v Galerii Jiřího Trnky zhlédla výstavu Keramická plastika, která nabídla přehled současné tvorby dvaceti členů Sdružení výtvarných umělců – keramiků s důrazem na řemeslnou preciznost a prostorovou tvorbu. Pro obor grafiky klíčovou expozici pak žáci navštívili v Galerii Masné krámy, kde výstava předválečného zábavního plakátu mapovala historii reklamního média a žánrové proměny grafického designu prostřednictvím děl autorů jako Alfons Mucha, Luděk Marold či Jules Chéret. Tato část akce, která byla pro studenty přínosem z hlediska oborové inspirace i pochopení historického kontextu propagace, byla zakončena společným neformálním zhodnocením u zmrzliny. V odpoledních hodinách pak program pokračoval návštěvou prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, které se zúčastnili žáci druhého ročníku oboru Grafika.

Děkujeme za iniciativu i za raport Ondřeji Líbalovi.

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.