Aktuality

Náš kolega a bývalá absolventka získali Cenu Jindřicha Chalupeckého

18 / 1 / 2023

Mezi oceněnými je náš kolega MgA. Kryštof Brůha, vyučující na SUPŠ Zámeček odborné předměty: motion design a multimediální prezentace. Cenu získala v rámci uměleckého uskupení Stony Tellers také Linda Hauerová, absolventka SUPŠ Zámeček.

Gratulujeme!

Cena Jindřicha Chalupeckého pro rok 2023 byla udělena čtyřem umělcům a jednomu uskupení. Mezinárodní porota ve 34. ročníku ceny pro výtvarné umělce do 35 let ocenila Kryštofa Brůhu, Lenku Glisníkovou Petru Janda, Gabrielu Těthalovou a kolektiv Stony Tellers.

Ze slov poroty (článek ČTK  na webu "České noviny" 16.1.2023) :

Brůhova tvorba podle poroty propojuje jazyk umění a vědy s důsledností, která je v českém prostředí vzácná. Jeho výrazná a vizuálně svůdná díla konfrontují diváka s jinou formou poznání a na poli vědeckých dat vnáší do hry imaginaci.... Umělecké uskupení Stony Tellers usiluje o budování komunit založených na vzájemné péči a sdílení. Ke své práci přistupují členky často prostřednictvím sociálních médií a komunikují pomocí jejich jednoduché estetiky. Přenášejí umělecké myšlení do reálných sociálních situací.

Zástupkyně poroty Anna Daučíková připomněla, že umělci do letošního ročníku přihlásili 108 portfolií, což bylo nejvíce v historii soutěže. Podle porotců výběr reprezentuje širokou škálu médií i skutečnost, že mladá umělecká scéna se vydává směrem od estetiky a postupů zavedených v jednotlivých ateliérech na uměleckých školách k vlastním generačním zájmům.

Porota také uvedla, že se mladí umělci zaměřují spíše "na hledání nových možností, přístupů a nástrojů k uchopení aktuálních výzev, než aby se věnovali kritice příčin vzniku současných krizí".

Celý článek s fotogalerií - Chalupeckého cenu dostali čtyři tvůrci a jedno umělecké uskupení

Více informací a video - z FB Jindrich Chalupecky Society

Posláním Společnosti Jindřicha Chalupeckého je podporovat současné české umění a posilovat jeho roli v české společnosti i mezinárodním kontextu. Její projekt "Cena Jindřicha Chalupeckého" je otevřena umělkyním a umělcům do 35 let, bez ohledu na dosažené vzdělání a národnost, kteří dlouhodobě působí na území České republiky.

Z přihlášených je porotou každoročně vybrána pětice umělkyň a umělců, kteří by měli být do budoucna oceněni celoroční podporou a možností vystavení výsledného díla na prestižní institucionální půdě a také formou zahraničních rezidencí.

Společná výstava prací vytvořených v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023 proběhne na podzim (od 1. 11. 2023) v Galerii PLATO v Ostravě.

Foto z FB Jindrich Chalupecky Society

Dále foto: 16. ledna 2023, Praha. ČTK/Krumphanzl Michal:  Zleva laureáti Petra Janda, Kryštof Brůha, Lenka Glisníková a kolektiv Stony Tellers pózují fotografům na tiskové konferenci k vyhlášení jmen autorů vybraných do Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2023, 16. ledna 2023, Praha. ČTK/Krumphanzl Michal

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.