Aktuality

Pietní slavnost odhalení obnoveného pomníku J. Šímy ve Francii

15 / 7 / 2021

Pietní slavnosti v Paříži se 13. 7. 2021 zúčastnili také zástupci naší školy - Mgr. Eva Bednářová, jeden z iniciátorů a organizátorů obnovení náhrobního kamene a autorka projektu "Šímovský rok na Zámečku" a Daniel Doležal, absolvent oboru kamenosochařství, který dokončoval finálně repliku náhrobku v areálu naší školy v Plzni.

Slavnostní ceremonie za vydatného deště se zúčastnili český velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann a zhruba dvě desítky hostů.

Projekt podpořila také Šímova dcera Aline Brumliková. "Jsem velmi vděčná vám všem, kdo jste neúnavně pracovali, dokud nebyla hrobka obnovena a nestala se svědectvím tohoto velkého francouzsko-českého umělce," napsala Brumliková, která se kvůli epidemické situaci a vysokému věku nemohla zúčastnit.

Před opravou byl hrob na druhém největším hřbitově v oblasti francouzské metropole už jen stěží patrný.

Na AKTUÁLNĚ.CZ napsali:

"Replika původního náhrobku vznikla ve Střední umělecko-průmyslové škole Zámeček v Plzni díky nadšení zájemců o Šímův život a dílo. Výsledkem je stéla z matné žuly s nápisem Joseph Sima, doplněná daty narození a úmrtí malíře."

Původně byla akce v plánu už na březen, pandemie to však znemožnila. Kámen tak byl do Francie převezen až v květnu.

Repliku původního náhrobního kamene doplňuje objekt sochaře Vladimíra Škody (vlevo). Vpravo je autor kopie původního náhrobku, kamenosochař Daniel Doležal. | Foto: ČTK

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.