Aktuality

Požehnání sochy sv. Jana Nepomuckého v Dobřanech, 16. 5. 2024

21 / 5 / 2024

Ve čtvrtek 16. května byla v Dobřanech posvěcena pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého na historickém kamenném mostu přes řeku Radbuzu od ak. mal. Jaroslava Šindeláře a Mgr. Jaroslava Šindeláře.

„ (…) Budovat mosty tím, že budeme dělat to, co dělal svatý Jan Nepomucký: stát se tvůrci pokoje, i když nás to bude něco stát. (…) Dnes požehnáme na tomto mostě tuto sochu, abychom vytvořili společenství mezi námi, v našem městě, v našem národě, v Evropě a v celém světě. A kéž nám na této cestě k tvorbě společenství pomáhá svatý Jan Nepomucký.“

Město Dobřany se rozhodlo obnovit nedochovanou sochařskou výzdobu historického mostu – sochu sv. Jana Nepomuckého. Tímto úkolem pověřilo sochaře ak. mal. Jaroslava Šindeláře. Podle návrhu modelleta, odsouhlaseného v říjnu 2022, byla nejprve vytvořena hliněná plastika včetně vnitřní konstrukce ve velikosti 1: 1. Hliněný model figurální sochy byl zástupcům města Dobřany předveden k odsouhlasení. Po té byl z hliněného modelu zhotoven sádrový odlitek jako model pro vytesání sochy do hořického pískovce. Kamenosochařské a realizační práce prováděl syn sochaře – Mgr. Jaroslav Šindelář. Skulptura byla instalována do niky na kamenný most na konci roku 2023. V podvečer 16. 5. 2024 byla slavnostně požehnána.

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.