Aktuality

Umělecký ředitel školy nominován na cenu Patrimonium pro futuro 2023

28 / 11 / 2023

Akademický malíř Jaroslav Šindelář, umělecký ředitel školy byl nominován na cenu Patrimonium pro futuro 2023 v kategorii Osobnost památkové péče.

Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v úterý 28. listopadu 2023 od 20.00 hodin na Nové scéně Národního divadla v Praze. Galavečer byl živě vysílán na ČTart.

 

Patrimonium pro futuro

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.

„Památkářského Oscara“ letos už podesáté dostanou ti, kdo se zasloužili o záchranu, obnovu, ale také prezentaci nebo správu památek. Národní památkový ústav oceňuje příkladné počiny, které si zaslouží uznání široké veřejnosti.

Laureáti převezmou skleněné sošky ve tvaru ruky symbolizující podanou ruku památkám. Stejný symbol se promítne také do scény a scénografie slavnostního předávání. Na realizaci galavečera pokračuje NPÚ ve spolupráci se sklářskou firmou Lasvit, která zajišťuje výrobu skleněných cen podle návrhu ak. soch. Kurta Gebauera a podílí se také svými skleněnými artefakty na dekoraci scény. Hudebně večer doprovodí Endru & JeN Hovorka & Dan Bárta.

Ceny budou letos uděleny v osmi hlavních kategoriích:

  • Objev, nález roku
  • Záchrana památky
  • Příkladná správa památky
  • Restaurování památky
  • Památková konverze
  • Obnova památky
  • Prezentace a popularizace
  • Osobnost památkové péče

Uděleno bude také Mimořádné ocenění generální ředitelky NPÚ a o vítězi kategorie Památky děkují rozhodla veřejnost v on-line hlasování.

Cena Patrimonium pro futuro, kterou Národní památkový ústav vyhlašuje jako příspěvková organizace ministerstva kultury pověřená záchranou a rozvíjením hodnot památkového fondu na území České republiky, hodnotí pozitivní a úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce. Je vyhlašována od roku 2014 a za uplynulých devět ročníků bylo předáno celkem 77 ocenění.

Z FB Plzeň 2015:

Dvě želízka v ohni měla Plzeň včera při vyhlašování „památkářských Oscarů“, cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro👍. I když nominace akademického malíře Jaroslava Šindeláře, uměleckého ředitele SUPŠ a ZUŠ Zámeček v kategorii Osobnost památkové péče a Semlerovy rezidence (ve správě @Západočeská galerie v Plzni) v kategorii Obnova památky, proměněny nebyly, už samotná nominace je oceněním příkladů dobré praxe 👏👏👏v památkové péči, jak zní podtitul cen.
 
Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.