Aktuality

Vernisáž našeho kolegy Kryštofa Brůhy 7/5 v Pragovce – v rámci pestrého programu

2 / 5 / 2022

Přijďte k nám na návštěvu! Už 7. května otevíráme ateliéry na Pragovce.

Dobrý den,

máte už plán na 7. května? Přijďte na Pragovku!  Proběhne u nás devátý ročník Kolben Open, umělecké události s bohatým celodenním programem. Umělkyně a umělci otevřou své ateliéry, zahájíme výstavu Pole v množném čísle / Velká voda a v prostoru bývalé jídelny uvidíte sérii uměleckých performancí. Do jindy nepřístupných prostor Pragovky nahlédnete s historikem architektury Lukášem Beranem. Nudit se nebudou ani děti. Užijí si výtvarný workshop s Martinem Vlčkem nebo divadelní představení Špílmachr od Studia DAMÚZA. Večer zahrají kapely Ježíš táhne na Berlín a Mutanti hledaj východisko. A vydražíme deset kusů limitované edice knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s originály uměleckých děl od rezidentů a rezidentek Pragovky na obálkách. Vstup na akci je zdarma.

Zjistěte více o Kolben Open 9
Prohlídka areálu s historikem architektury Lukášem Beranem začne v 11 hodin (foto kredit Jan Šípek, Kolben Open 2018), Mutanti hledaj východisko a Ježíš táhne na Berlín zahrají od 19:30 (foto kredit Vladimír Staněk)

A co vás čeká dál? Mrkněte na program.

 • od 10:00 výtvarný workshop pro děti vedený Martinem Vlčkem a otevřená malířská zóna
 • 10:30 a 14:30 divadelní představení pro děti Špílmachr od Studia DAMÚZA
 • 11:00 procházka jindy nepřístupnými částmi areálu Pragovky (hala 19) s historickým komentářem Lukáše Berana
 • 12:30–18:30 otevřené ateliéry umělců (Kateřina Adamová, Natalia Akovantseva, Jana Babincová, Martina Chloupa, Filip Černý, Jacob Erftemeijer, Eva Fajčíková, Eliška Fialová, Anežka Hošková, Daniela Klimešová, Tereza Kuschbach Kolářová, Adéla Kostkanová, Martin Káňa, Rebeka Klouda, Veronika Landa, Martin Matoušek, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Lucie Nováčková, Anna Pleslová, Zuzana Růžičková, Štepánka Růžičková, David Strauss, Pavel Trnka, Martina Trojanová, Ladislav Vlna, Lawrence Wells, Prague College – Irina Antonets, Celina Rosas Romero, Adrian Bell, Alexandra Vassic)
 • 12:30–18:30 umělecké intervence (Daniela Klimešová, Adéla Kostkanová a Jacob Erftemeijer, Veronika Landa, Michaela Munzarová a Marcel Rozhoň, Anna Pleslová, Zuzana Růžičková, David Strauss, Prague College – Irina Antonets)
 • 13:00–18:00 umělecké performance v prostoru bývalé jídelny (Katarína Balúnová, Faro Moving Space, Ester Grohová, Jena Jang a Kryštof Pátra, ka3ka3, Martina Nosková, Viktorie Součková, Martin Vlček)
 • 14:00 komentovaná prohlídka výstavou a ateliéry (česky, s anglickým překladem)
 • 17:30–20:00 autogramiáda knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s vybranými autory textů a umělci
 • 18:30 vernisáž výstavy Pole v množném čísle / Velká voda
 • 19:00 Dražba deseti kusů z limitované edice knihy Rezavá ústa / Magická dekáda Pragovka 2011–2021 s originály uměleckých děl na obálce
 • 19:30 koncert JTNB / Ježíš táhne na Berlín a Mutanti hledaj východisko
 • 22:00 Afterparty / DJ Zagaashi

Po celý den: občerstvení Permanent Beer Fest a Kafe Pragovka

workshopy – špekáčkobraní – potkávání – umění – otevřená malířská dílna

Sledujte událost na Facebooku pro aktuální informace

Výstava Pole v množném čísle / Velká voda se inspiruje digitálními a morfickými poli

V rámci Kolben open zahájíme výstavu Pole v množném čísle / Velká voda. Na více než 1100 m2 představí díla celkem 33 umělců, kteří byli odbornou komisí vybráni na základě otevřeného open callu.

Výstava si klade za cíl odpovědět na aktuální otázky: Nakolik jsou naše datové stopy spjaté s naší identitou? Co mají společného s teorií morfické rezonance? A jakou mohou hrát roli v mytologii budoucnosti? Jsou sítě metaforou lidského mozku a naopak? Jak takové podobnosti pochopit v současném umění?

Centrem výstavního dějství se stane kurátorský projekt Kamily Ženaté mycelium / NOVA FORMA 2. Jeho tématy jsou vlákna, mycelium, pole, matrix a vědomí. Osm oslovených umělců představí site-specific díla, která vznikala na základě jejich spolupráce. Součástí uměleckého týmu, který stojí za vznikem projektu, je také fyzik a specialista na chování plazmy Jiří Vyskočil.

V duchu tématu výstavy se propojila čáslavská platforma NOVA FORMA, která působí v industriálním prostoru bývalé Gumárny, s Pragovkou – a sítě mycelia provázaly a vytvořily prostor pro komunikaci dvou nezávislých kulturních lokalit. Projekt tak poběží na dvou místech a bude se prolínat časově i obsahově.

mycelium/NOVA FORMA 2 v čáslavské Gumárně
Další část výstavy Pole v množném čísle nazvaná Alternativní modely budoucnosti – spekulativní výzkum uměním se bude pod vedením kurátorky Moniky Szűcsové věnovat projektům, které pracují s digitálními médii. The White Room tentokrát obsadí studenti ateliéru Nových medií umělce, pedagoga a rezidenta Pragovky Vladimíra Merty ze Západočeské univerzity v Plzni a projekt Velká voda. Propojení projektů kurátorsky zastřeší ředitelka galerií na Pragovce Lucie Nováčková.

K výstavě je připraven také edukační program pro školy, který lze objednat na lektori.pragovkaforart@gmail.com.

Více o výstavě Pole v množném čísle / Velká voda

Za celý tým Pragovka for Art z.s. a všechny zúčastněné umělce a umělkyně
MgA. Lucie Nováčková
Umělecká ředitelka galerií na Pragovce a prezidentka spolku Pragovka for Art z.s.

Děkujeme našim partnerům!

Projekt  finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury a městská část Praha 9.

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.