Aktuality

Vlajka pro Tibet

7 / 3 / 2024

Chceme vyjádřit morální podporu a solidaritu s Tibeťany, kteří žijí ve své nesvobodné zemi i v exilu.

Čína se musí stát zodpovědnou zemí a v oblasti lidských práv hrát fair play.

10. března 2024 si prostřednictvím mezinárodní kampaně „Vlajka pro Tibet” připomínáme již 65. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, při němž zahynulo na 80 000 Tibeťanů. Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve věznicích, pracovních táborech či během hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000. Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu.

Naše škola se zapojí do akce „Vlajka pro Tibet“ vyvěšením tibetské vlajky na budovách naší školy  (hlavní budova a Ateliéry Křimice). Vyjádříme tak symbolickou podporu národu, který jako naše země před rokem 1989 zažil totalitní režim i okupaci. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech v Tibetu. Jejím vyvěšením riskují až několik let ve vězení.

Kromě vyvěšení tibetské vlajky, podporu akce můžete vyjádřit zapojením jednotlivců  či kolektivů školy už do 10. ročníku literární a výtvarné soutěže (také kategorie video), kterou letos organizátor vyhlášil na téma „Tibet, střecha světa“.

Bližší informace k soutěži Soutěž Vlajka pro Tibet 2024.

Pro zajímavost Vám nabízíme odkaz, kde si můžete stáhnout inspirativní dokument Cesta za snem o Tibeťanovi Shenpennu Khymsarovi a jeho životní cestě v exilu.
Film je ideální pomůckou, jak téma Tibetu a jeho okupace představit Vašim studentům. Upozorňujeme, že ho lze stáhnout pouze do 18.3.2024, tak toho určitě využijte.
České titulky k filmu zde, popřípadě v kanceláři školy.

Více informací také pořadatel akce, spolek Lungta: www.lungta.cz

Děkujeme.

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.